Etykiety termotransferowe

Automatyczna Identyfikacja będąca dziedziną życia rozciągniętą na wszystkie gałęzie przemysłu z racji swojej wielozadaniowości do oznakowywania produktów potrzebuje również materiałów samoprzylepnych, których żywotność jest znaczna.

Niezależnie od upływu czasu czy zastosowanych barwników (taśmy woskowe lub taśmy żywicowe) identyfikacja zawartych na nich informacji musi być możliwie jak najbardziej bezbłędna. Tutaj do akcji wkraczają etykiety termotransferowe.

Etykiety termotransferowe stanowią najszerszą grupę produktową w skład której wchodzą zarówno etykiety papierowe, jak i foliowe – etykiety kolorowe z predrukiem etykiety czyste, samoprzylepne i bezklejowe (głównie specjalistyczne przywieszki).

Biorąc pod uwagę różne rodzaje etykiet, rodzina ta charakteryzuje się mnogością zastosowań na polu znakowania produktów i automatycznej identyfikacji.

Najbardziej znanym i powszechnie wykorzystywanym przedstawicielem tego gatunku jest czysta, samoprzylepna etykieta papierowa, która z uwagi na swoją niską cenę i koszty zadruku, stanowi trzon automatycznej identyfikacji w zakresie nośników informacji.

Etykieta papierowe są produktem o najlepszym stosunku jakości (trwałości) zadruku do ceny, a dodatkowo przy zastosowaniu dzisiejszych technologii produkcyjnych, ich kształty, rozmiary i sposoby zastosowań ogranicza jedynie nasza wyobraźnia. Wykorzystując taśmy woskowe do zadruku etykiet papierowych otrzymujemy trwały nośnik informacji.

Kody kreskowe drukowane w tej technologii posiadają gwarancję długiej czytelności i odpowiedniego kontrastu.

Kolejną szeroką grupą etykiet termotransferowych są etykiety z tworzyw sztucznych – etykiety foliowe, występujące w większości przypadków w wersji samoprzylepnej, ale również bezklejowej. Przy zastosowaniu odpowiednich taśm termotransferowych (taśma żywicowa) charakteryzują się bardzo wysoką odpornością na ścieranie i zdrapywanie zadruku oraz działanie lekkich kwasów i zasad.

Stosowane są wszędzie tam, gdzie od nośnika informacji wymagana jest możliwe jak największa żywotność i trwałość niesionych dzięki nim informacji. Występują w postaci etykiet samoprzylepnych, ale również wszelkiego rodzaju przywieszek, aplikowanych za pomocą specjalnych zawiesi, zszywek, czy drutu. Mnogość kształtów i zastosowań tej grupy ewoluowała na przestrzeni ostatnich lat i na dzień dzisiejszy, przy stopniu zróżnicowania materiałów wykorzystywanych do ich produkcji, można śmiało powiedzieć, że nie ma produktu, którego nie dałoby się dzięki nim trwale oznakować.

W tej rodzinie produktowej znaczące miejsce zajmują również etykiety kolorowe z tzw. predrukiem. Możemy podzielić je na dwa rodzaje:
– aple (cała etykieta jednego koloru),
– z miejscowym drukiem kolorowym (np. małe logo producenta w wybranym miejscu etykiety).

Zarówno w jednym jak i drugim przypadku użytkownik samodzielnie nanosi na nich interesujący go nadruk. W zależności od preferencji i potrzeb klienta, etykiety mogą występować w wersjach papierowych i foliowych.