Elementy systemu RFID

elementy-systemu-rfid

Na pierwszy rzut oka systemy RFID składają się bardzo prostych elementów: etykiety RFID, czytnika i terminala RFID oraz tagów.

Okazuje się jednak, że powyższe elementy spokojnie wystarczą do obsługi nawet najbardziej wymagających klientów, dlatego warto zgłębić temat i zastanowić się nad wdrożeniem takiego systemu w własnej firmie. Poniżej znajduje się szczegółowe omówienie najważniejszych elementów każdego systemu RFID.

– Etykiety RFID

Etykiety mogą być drukowane przy użyciu drukarek RFID i pozwalają zapisywać, kasować oraz dopisywać informacje. Etykiety te dostępne są w wersjach ze zwykłym tagiem RFID (uniwersalne) oraz z flagą RFID (przeznaczone na przedmioty z metalu).

Terminale i czytniki RFID

Urządzenia te pozwalają na odczyt (również zdalny) informacji zawartych na tagach RFID, a specjalna antena zdalnie aktywuje pasywne transpondery, co znacząco usprawnia pracę.

Transpondery RFID (tagi)

Są do niewielkie urządzenia umożliwiające zapis informacji. Mogą mieć postać m.in. żetonów, nitów, kart i etykiet. Są odporne na warunki zewnętrzne, co zwiększa ich funkcjonalność. Tagi dostępne są w wersjach pasywnych, pasywno-aktywnych i aktywnych.

– Anteny

Nadawczo-odbiorcze anteny odpowiadają za odczytywanie danych zapisanych na tagach RFID, które stają się aktywne w strefie zasięgu anteny.