Automatyczna Identyfikacja

Od dłuższego czasu Automatyczna Identyfikacja na dobre zagościła w naszej codziennej rzeczywistości czego niezaprzeczalnym dowodem są wszechobecne kody kreskowe i kody dwuwymiarowe oraz urządzenia służące do ich odczytu.

Produkty codziennego użytku, artykuły spożywcze, nasze samochody, pupile… ba! Nawet my sami (a raczej nasze dokumenty identyfikacyjne) są nośnikami zakodowanych informacji. Automatyczna Identyfikacja stała się dziedziną naszego życia bez której wielu z nas nie wyobraża już sobie normalnej egzystencji. Jeszcze niedawno oglądane sceny z filmów science fiction stają się dzisiaj naszym udziałem.

Czy dasz wiarę, drogi Czytelniku, że kod kreskowy będący graficzną wizualizacją informacji wykorzystującą mieszaninę ciemnych i jasnych elementów zorientowanych zgodnie z symboliką przypisaną danemu rodzajowi kodu swoimi korzeniami sięga roku 1949? Wówczas swoim wyglądem przywodził na myśl tarczę strzelecką ze współśrodkowo ułożonymi okręgami o różnej grubości. Czy jego twórcy mogli wtedy przypuszczać że ich pomysł tak niesamowicie przybierze na sile w drugiej połowie XX wieku „rozlewając” się dosłownie na wszystkie dziedziny życia codziennego w XXI wieku?

Niezaprzeczalnym elementem, który miał przeogromny wpływ na system automatycznej identyfikacji danych była drukarka kodów kreskowych. To właśnie ona w znaczący sposób przyczyniła się do popularyzacji i upowszechnienia kodów kreskowych.

Czy potrafimy jeszcze sprawnie egzystować bez systemów automatycznej identyfikacji?

Gdzie są granice automatyzacji zapisu danych?

Jak bardzo jeszcze w całym tym procesie damy się obedrzeć z naszego człowieczeństwa i prywatności?

Na ile pozwolimy, aby opisywały nas algorytmy?

Zapewne zadajesz sobie teraz pytanie: czy ten tekst jest pochwalny czy krytyczny w stosunku do Automatycznej Identyfikacji Danych? Odpowiedź każdy z nas powinien odnaleźć samodzielnie. Zerknij na rachunek z gazowni, otwórz dowód rejestracyjny swojego samochodu, zwróć uwagę na bilet komunikacji miejskiej, który jutro wypluje Ci biletomat.

Wszędzie tam znajdziesz zapis graficzny w postaci ciemnych i jasnych pól ułożonych zgodnie z odpowiednią symboliką. Czy kod kreskowy lub kod dwuwymiarowy pomaga łatwiej żyć? Nie sądzę, ale z pewnością dużo porządkuje i pomaga zaoszczędzić sporo z naszego czasu, którego każdy z nas zawsze ma w lekkim deficycie.

10 363 thoughts on “Automatyczna Identyfikacja